Japonijos imperatoriaus Nintoku kapas

Maždaug prieš 1600 metų žemoje paupio terasoje dabartinėje pietų Japonijos Osakos prefektūroje buvo pastatytas vienas didžiausių senovės pasaulio paminklų didžiojo imperatoriaus palaikams saugoti. Iš vėlesnių amžių dokumentų sužinome , kad šiame milžiniškame 486 m ilgio statinyje, Daiseno kauburiniame milžinkapyje, buvo įrengtas imperatoriaus  Nintoku kapas. Japonijos istorijoje  miglota Nintoku asmenybė buvo šešioliktasis Japonijos imperatorius, valdęs šalį V a. pradžioje. Jo kapas iškilęs virš kapinių iš 15 pilkapių, vadinamų Modzu kapų grupe. Nors nė vienas nėra toks didelis, kaip Nintoku mauzoliejus, jie irgi buvo ankstyvųjų  Japonijos imperatorių bei juos rėmusių didikų amžinojo poilsio vieta.

Žvelgiant iš lėktuvo, aiškiai matyti Nintoku pilkapio rakto skylutės forma, būdinga daugeliui pirmųjų Japonijos imperatorių didžiųjų kapaviečių. Pilkapis izoliuotas nuo aplinkos trimis koncentriškais grioviais, atskirtais vienas nuo kito dvejomis žaliomis juostomis. Visas mauzoliejus užima 32,3 ha plotą. Milžinkapio kalva yra trijų pakopų, arba terasų, o priekinė pakyla kiekviename šone gerokai išsikišusi. Tokios pat sandaros yra daugelis kinų kapų; pastarieji ir yra japoniškos rakto skylutės prototipas. Nors pakopinis statybos būdas būtų buvęs labai parankus statant didžiulius kapų monumentus, bet jis buvo naudojamas ir mažesniems pilkapiams statyti, kur turėjo kilti mažiau statybos sunkumų, todėl gali būti, kad ši forma statytojams turėjo didesnę simbolinę prasmę, jau seniai pamirštą.

Nintoku kapas buvo milžiniškas inžinierinis projektas. Dirbtinę kalvą sudaro apie 1 387 533 kūbiniai metrų žemių, o tai reiškia, kad per 1000 žmonių būtų tekę daugiau kaip ketverius  metus plušėti kuriant. Supylus kalvą, jos paviršius buvo išklotas apskritais akmenimis, šlaituose septyniomis eilėmis sustatyti 20 000 terakotinių cilindrų (hanivų). Šie keraminiai cilindrai, čia pat dideliais kiekiais formuojami kokilėse, turėję simboliškai apsaugoti kapą ir jo “gyventoją”. Be cilindrinių, buvo ypatingos formos hanivų: žmogaus (galbūt šamanės) galvos formos, žirgo formos. Moteriška haniva labai panaši į tas, kurias archeologai iškasė Modzu Umeočio  degimo krosnių vietoje kiek į rytus, o tai patvirtina hipotezę, kad jos buvo gaminamos vietoje. Pavyzdžiai iš Nintoku mauzoliejaus yra vieni pirmųjų ilgoje ir permainingoje japonų figūrinių hanivų technologijos ir panaudojimo tradicijoje. Vėliau kapų architektūroje radosi daugybė įvairių formų, kaip antai: karių, muzikantų, akrobatų, pastatų ir valčių, šunų, šernų ir elnių, vaizduojančių daugelį V a. Japonijos aukštuomenės gyvenimo bruožų.

Didysis Nintoku statinys niekad nebuvo kasinėtas. Laikoma vieno pirmųjų Japonijos imperatorių kapu, šį didžiulį pilkapį dabar saugo Imperatoriaus daro valdyba. Vis dėl to šiek tiek žinių apie jų turinį surinkta iš ribotų tyrinėjimų ir panašių kapų kasinėjimų.

1872m. nedidelė nuošliauža nusinešė dalį priekinės pakylos, atverdama mažą akmeninį kapo rūsį. Jis buvo megalitinės konstrukcijos, beveik 4m ilgio ir 1,5 m pločio, jame stovėjo masyvus, 2,5 m ilgio ir beveik rūsio pločio, akmeninio karsto dangtis. Ten rasti geležiniai šarvai ir ginklų, paauksuotų bronzinių papuošalų ir persiška stiklo taurė. Visa tai aprašius, kapo rūsys vėl buvo užkastas. Tačiau tai buvo ne Nintoku, bet kažkoks antraeilis kapas, nors, sprendžiant pagal įkapes, velionis turėjo būti aukštas asmuo. Mažesnių rakto skylutės formos kapų iškasenos rodo, jog pagrindinio laidojimo vieta yra po užpakaline apskrita kalva.

Nintoku mauzoliejus yra vienas iš daugelio masyvių rakto skylutės formos pilkapių, pastatytų V a. po Kr. Osakos lygumoje ir kitoje kalnų pusėje, Naros baseine. Jie yra didžiausi visų laikų Japonijos supilti rakto skylutės formos kapai – Kinajo srities, kuri buvo Jamato karalystės centras, skiriamasis bruožas. Šios karalystės valdovai pirmieji pajungė savo valdžiai didžiumą Japonijos ir atliko tam tikrą vaidmenį tarptautiniame regione, į kurį įėjo Korėja ir Kinija. Todėl Nintoku monumentalumas buvo ne tik technikos stebuklas, bet ir įgytos valdžios demonstravimas.